Saobraćaj se na većini puteva u RS odvija redovno. Vozi se po pretežno suvim i mjestimično vlažnim kolovozima. Zbog niskih temperatura u večernjim časovima moguće je formiranje poledice, naročito na dionicama u višim planinskim predjelima, preko mostova i nadvožnjaka i na prilazu tunelima. U kotlinama i duž riječnih tokova upozoravamo na mjestimičnu maglu, a na dionicama u usjecima i pored kamenih kosina na moguće odrone zemlje i kamenja na kolovoz, zbog čega savjetujemo maksimalno opreznu i sporiju vožnju. Napominjemo da je posjedovanje zimske opreme zakonski obavezno.

Javno preduzeće „Autoputevi Republike Srpske“ d.o.o. Banja Luka, od ponedjeljka, 26. decembra 2016. godine, počeće sa naplatom putarine na novoizgrađenoj dionici autoputa „9. januar“ Banja Luka – Doboj, na pravcu od Doboja do Prnjavora. Cijena putarine na autoputu „9. januar“ za vozila prve kategorije, u koju spadaju putnička vozila, motocikli, trocikli i četvorocikli, kao i laka komercijalna vozila, iznosi 4 KM.

Vlasnici vozila druge kategorije, u koju spadaju putnička vozila sa prikolicom ili karavni, vožnju autoputem „9. januar“ platiće 8 KM, dok će vozači vozila treće kategorije, odnosno autobusi i kamioni, na ime putarine izdvojiti 12 KM. Za vozila četvrte katerogije, odnosno vozila sa četiri i više osovina ili kamioni sa prikolicom, autobusi sa dvoosovinskom prikolicom i tome slično, putarina iznosi 20 KM. U cijenu putarine uračunat je i PDV.

Na autoputu E-661 Banja Luka-Gradiška, saobraćaj se odvija bez posebnih ograničenja,po vlažnom i klizavom kolovozu.

Zbog izgradnje vijadukta „Mahovljani“ na autoputu Banja Luka – Doboj (dionica Banja Luka – Prnjavor), petlja „Mahovljani“, zatvorena je za sav saobraćaj, a vozači mogu koristiti petlju “Aleksandrovac”.

U cilju bezbjednog odvijanja saobraćaja na autoputu “9. januar” Prnjavor-Doboj, uspostavljen je poseban režim saobraćaja u području petlji “Prnjavor” i “Johovac”, te i na regionalnom putu R-474 i magistralnom M-17 sa uredno postavljenom privremenom saobraćajnom signalizacijom.

Na magistralnom putu M16.1. dionica Klašnice-Prnjavor sekcija “Đokin potok” (od km29+885do31+058) i na regionalnom putu R-474 dionica Prnjavor-Stanari sekcija “Prnjavorska petlja” (od km0+417do0+65) u periodu od 15.11.2016. do 31.12.2016. radi ulaska i izlaska transportnih vozila. .natovarenih građevinskim materijalom i građevinskih mašina koji učestvuju u izgradnji autoputa Banja Luka-Doboj na magistralnom putu M16.1 i regionalnom putu R-474 izmjenjen je režim odvijanja saobraćaja.Saobraćaj reguliše privremena saobraćajna signalizacija.

Zbog radova na bušenju i miniranju terena na magistralnom putu M-5, na dionci Rogatica-Ustiprača u mjestu Dub dolazi do povremene obustave saobraćaja, u trajanju od 5-15 minuta u vremenskom periodu od 09:00 do 10:00 i od 14:00 do 17:00 časova. (Radovi su produženi do 30.10.2017.).

Na regionalnom putu R-414 Karanovac-Kneževo, na trećem kilometru od Karanovca, u mjestu Ljubačevo, zbog aktiviranog klizišta, saobraća se jednom saobraćajnom trakom, naizmjenično.

Zbog izgradnje mosta preko rijeke Ukrine u Dragalovcima, (na stacionaži km10+700) regionalnog puta R-474 Gornja Vijaka 2-Razboj, potpuno je obustavljen saobraćaj za sva vozila. Tokom trajanja potpune obustave saobraćaj je preusmjeren na alternativni putni pravac, lokalni put kroz selo Brestovo, gdje je aktuelna zabrana saobraćaja za teretna vozila preko 15 tona nosivosti. Planirano je da radovi traju do 31.12.2016.

Na magistralnom putu (M-4), na dionici Čelinac-Kotor Varoš (od km 15+500 do km 18+650) I na dionici Kotor Varoš-Obodnik (na stacionaži od km 0+200 do km 0+950), zbog rekonstrukcije I sanacije gradske vodovodne mreže opštine Kotor Varoš, takođe će biti izmjenjen režim odvijanja saobraćaja (planirano je da radovi traju do 31.12.2016.).Na istom magistralnom putu (M-4) Banja Luka-Čelinac (od km 10+734 do km 11+900 stacionaže) i na regionalnom R-476 Čelinac-Jošavka-Prnjavor (od km 2+330 do 4+143 stacionaže), izmjenjen je režim saobraćaja, radi izgradnje kablovske infrastrukture duž pruge Doboj-Banja Luka (do 31.12.2016.). Nastavljaju se i radovi na sanaciji klizišta na istom magistralnom putu (M-4 Banja Luka-Rebrovac-Čelinac), na stacionaži od km 0+586 do km 0+766, na području MZ ADA, zbog čega je izmijenjen režim saobraćaja u dužini od 150 m.Radovi su produženi do 10.02.2017.

U toku su radovi na izgradnji obilaznice (oko Brčkog) na magistralnom putu M-14.1 Brčko-Bijeljina, zbog čega je izmijenjen režim odvijanja saobraćaja u naselju Gredice ( Predviđeno je da radovi traju do 25.01.2017.)

Na dionici Brčko- Lončari, u naselju Gorice zbog radova izmijenjen je režim saobraćanja. (Predviđeno je da radovi traju do 26.06.2017. godine.) Molimo vozače da na pomenutim dionicama, poštuju privremeno postavljenu saobraćajnu signalizaciju.

Regionalni putevi

U periodu od 29.11.2016.do 31.12.2016.radi izgradnje kablovske infrastrukture duž pruge Doboj-Banja Luka, dolaziće do izmjene u odvijanju saobraćaja na magistralnom putu M-4 (od km 10+734 do 11+900 satcionaže) i na regionalnom putu R-476 (od km 2+330 do 4+143 stacionaže).Za vrijeme radova saobraćaj će se ragulisati pomoću privremeno postavljene saobraćajne signalizacije.

Na regionalnom putu R-413 Kotor Varoš-Mitrovići, zbog radova na rekonstrukciji i sanaciji gradske vodovodne mreže, izmjenjen je režim odvijanja saobraćaja (predviđeno je da radovi traju do 31.12.2016.).

Na regionalnom putu R-476 dionica Ukrina- Vijaka, u Vijačanima zbog radova na sanaciji kolovoza saobraćaj se odvija povremeno jednom trakom.

Deminiranje terena

U vremenu od 08:00 do 16:00 časova, radi izvođenja deminerskih radova, dolazi do priveremene obustave saobraćaja na magistralnom putu na dionici Teslić-Kotor Varoš, u mjestu Rujevica (do 31.12.2016.). Privremena obustava saobraćaja vrši se na način 30 minuta obustave i 15 minuta propuštanja saobraćaja, i ne izvodi se u dane vikenda i praznika.

Zabrane

Na magistralnom putu M-18, dionica Brod na Drini-granica BiH/CG (Šćepan Polje), zabranjen je saobraćaj za sva vozila čija ukupna masa prelazi 16 tona. (Rješenje Min. saob. i veza 13.03/345-103-1/15, od 11.12.2015.).

Na regionalnom putu R-454 a Bratunac 3-Drinjača i dalje ostaje na snazi zabrana za teretna vozila ukupne mase preko 3,5 t i autobuse klase M3, dok se zabrana ne odnosi autobuse prevoznika ad Holding “Drinatrans” Zvornik, koji saobraćaju na redovnim autobuskim linijama Zelinja-Zvornik, Bratunac-Polom-Zvornik, Bratunac-Polom-Bijeljina i Polom-Bratunac.(Od 23.11.2015. na osnovu dopunskog riješenja Ministarstva saobraćaja i veza RS br.13.03/345-2216/15). Zabrana se od 15 02. ne odnosi i na teretna vozila koja će vršiti transport drvnih sortimana regionalnim putem R-454a Bratunac3-Drinjača (od Poloma-do Drinjače) u periodu od : 01.10.do 31.12.2016. godine-transport će se vršiti u odjelima 6,7,i 8.

BANJALUKA

Zbog održavanja manifestacija u “Zimzograd-u” u subotu, 24.12.2016.godine, u vremenskom periodu od 19:00 do 23:00 časa, doći će do obustave saobraćaja u Ulici Kralja Petra I Karađorđevića, na dijelu od Milana Tepića (Pošta) do Bulevara cara Dušana (Ekvator). Za vrijeme trajanja obustave saobraćaja regulisanje i preusmjeravanje saobraćaja vršiće službena lica MUP-a.

Za vrijeme trajanja obustave saobraćaja na linijama javnog prevoza putnika koje saobraćaju iz smjera Vodovoda, izvršiće se preusmjeravanje autobusa u ulice Bulevar cara Dušana, Kninska, Vidovdanska, Vuka Karadžića i dalje postojećom trasom, a autobusi iz smjera Zgrade Vlade će nakon Pošte biti preusmjereni u Ulicu Milana Tepića i dalje u Vidovdansku ulicu.

Do 25.12.2016. godine biće obustavljen saobraćaj za sva vozila preko mosta na rijeci Vrbanji kod Incela, kao I 100 m obostrano prije raskrsnice ulica Vladislava Sakrića-Ada (prilaz mostu iza Incela), zbog izvođenja radova na izgradnji novog mosta preko rijeke Vrbanje.Mole se vozači I stanovništvo za strpljenje i razumijevanje zbog otežanog odvijanja saobraćaja u zoni izgradnje novog mosta.

AMS RS BANJALUKA – Tradicionalna preventivna kampanja “Alkohol i volan, ubitačna kombinacija” biće ozvaničena danas u deset časova na platou centralnog banjalučkog parka Petar Kočić, gdje će se održati konferencija za medije na kojoj će obratiti predstavnici Auto-moto saveza Republike Srpske (AMS RS), Agencije za bezbjednost saobraćaja RS, Grada Banjaluke i društveno odgovornih kompanij Ova kampanja, koja u sebi nosi i poruku “Srećna nova, bez žrtava”, ima za cilj povećanje nivoa bezbjednosti saobraćaja u Republici Srpskoj kroz smanjenje broja vozača koji u saobraćaju učestvuju pod dejstvom alkohola. Preventivna kampanja “Alkohol i volan, ubitačna kombinacija” trajaće do 31. januara 2017. godine i zajedno sprovode Ministarstvo saobraćaja i veza RS, Ministarstvo unutrašnjih poslova RS, Republička uprava za inspekcijske poslove, Agencija za bezbjednost saobraćaja RS, AMS RS, Auto-moto društva, jedinice lokalne samouprave i kompanija “Molson Coors”, kao strateški partner.Ova kampanja, koja u sebi nosi i poruku “Srećna nova, bez žrtava”, ima za cilj povećanje nivoa bezbjednosti saobraćaja u Republici Srpskoj kroz smanjenje broja vozača koji u saobraćaju učestvuju pod dejstvom alkohola.

FEDERACIJA

U južnim krajevima F BiH saobraća se po pretežno suvom kolovozu, uz povoljne vremenske uslove, dok se u ostalim krajevima, zbog niskih temperatura, poledica može očekivati na dionicama u višim predjelima, na mostovima i prilazima tunelima. Skrećemo pažnju i na mjestimično smanjenu vidljivost zbog magle, kao i na učestale sitnije odrone. Savjetujemo oprezniju vožnju i podsjećamo da je posjedovanje zimske opreme zakonski obavezno na putevima u BiH.

Od puteva sa aktuelnim radovima izdvajamo magistralne puteve: M-17 Nemila-Žepče, M-6 Čapljina-Studenci i M-18 Priboj-Simin Han, kao i magistralne puteve M-5 u Bihaću, M-4 u Tuzli (naselje Stupine) i M-6.1 u Mostaru i Tomislavgradu.

Zbog nastupajućeg praznika katoličkog Božića sutra (24.12.) od 12 časova, pa do nedjelje (25.12.) do 24 časa zabranjen je prevoz eksplozivnih materija na području FBiH.

GRANIČNI PRELAZI

Pojačan je intenzitet vozila na ulazu u BiH na GP Gradiška, Brod i Donja Gradina gdje se čeka 1.5 do 2 časa, dok na graničnim prelazima Brčko i Velika Kladuša takođe na ulazu zadržavanja su oko 1 čas. Na ostalim graničnim prelazima zadržavanja nisu duža od 30 minuta.

Radovi na području Hrvatske i dalje traju na graničnim prelazima Brod- Slavonski Brod i Orašje-Županja, tako da upozoravamo vozače na duža zadržavanja na graničnim prelazima.